Jsou trhačky pro pusiny, nebo se za ně nemusíme stydět?
Autor: Dušan Synek
18. 10. 2024
Po nějaký době už se dostaneme do bodu, kdy váhy, který zvedáme už tak nějak překračují naše možnosti, co se síly úchopu týče. V takovém případě tady máme pár možností a jedna z nich jsou trhačky. No jo, jenže jsem se na netu dočetl, že chlap s trhačkama je to stejný, jako kdyby nosil rukavice. Že to vlastně není chlap, ale žena, protože nemá pevný úchop a je na něho pohlíženo z patra. Tak co teď? Mám posílit úchop? Mám změnit cvik? Nebo mám ty trhačky používat a počítat s tím, že budu za pusinu?
Jdeme se teda podívat na nějaký okolnosti, který nám trhačky můžou poskytnout a co od toho můžeme čekat. Kdo by je měl, nebo mohl dle mého názoru využít a kdo by se toho měl možná vyvarovat.
- na úplnej začátek pro ty, kteří ani neví “vo co gou“ trhačky jsou jedna z nejzákladnějších fitness pomůcek, které podporují náš úchop. Díky nim jsme schopni zvedat těžší váhy po delší čas.
- můžou nám při cvičení pomoci lépe procítit sval a také ho zacílit při jeho trénování. Díky tomu budeme schopni sval dotáhnout do stavu selhání a tím více podpořit svalový růst.
- trhačky jsou zjednodušeně řečeno řemínky (nebo pásky), které si omotáte na jedné straně okolo zápěstí a na straně druhé je omotáte k předmětu, který chcete zvedat.
Nejčastěji jsou používané na podporu úchopu ke cvikům, kde je využívaná olympijská osa, trap bar, nebo jednoruční činky. To ale nemění nic na faktu, že je můžete použít i na jakýkoli stroj ve fitku, kde budete zrovna potřebovat a kde je úchop limitující faktor. Trhačky jsou skvělý nástroj k tomu, aby byly používané při cviku, ve kterém nejste schopni dobře sval procítit. Nejčastěji používané jsou zejména při mrtvém tahu, krčení ramen s jednoručkama, přítahy v předklonu, nebo stahování horní kladky na záda.
Dávejte si ale pozor na to, že je veliký rozdíl v trhačkách a bandážích. Trhačky jsou cvičební pomůcka, která slouží k podpoře úchopu, kdežto bandáže jsou zase pomůcka, která podporuje stabilitu a pevnost.
No a teďka k těm benefitům, který nám trhačky můžou poskytnout.
1) Zvedneme větší váhu
Já vím, teďka mi budete někteří oponovat tím, že nejsme siloví sportovci a neměli bychom váhu řešit. Moje odpověď na to: ,,Hej… jakej je problém v tom, když zachovám kvalitní provedení cviku, zachovám techniku, jen zvednu větší váhu? Ta váha může být ten stěžejní faktor, který mi pomůže k většímu svalovému růstu a já si tím nijak nepřitížím.“ Dám příklad. Jsem hobík, kterej už cvičí nějakej pátek a na horní kladku zvedám už docela slušnej kotel cihliček. Široký zádový svaly tu váhu tolerujou na klid a pohodu, ta váha na zádový sval je pro mě docela výzva, ale prostě nejsem schopnej ten adaptér udržet v ruce. Nebo takhle… jsem, ale za cenu toho, že nebudu cejtit široký zádový svaly, ale předloktí bude v jednom ohni a budu riskovat potenciální předčasné selhání, protože to prostě nebudu schopnej udržet. Záda by mohly, a ještě mě prosí ať jim přidám, ale předloktí už brečí a říká dost. Myslím si, že v tomhle bodě se chápeme, ne? A jen si tenhle cvik převeďte třeba na to krčení ramen s jednoručkama na trapézy, je to to samý. Spousta silových sportovců, nebo i kulturistů zjistili, že jsou schopni zvedat fakt velký váhy, pokud se nemusí soustředit na úchop.
2) Ochrana dlaní
Další benefit v používání trhaček je ten, že nám šetří ruce a vyhneme se mozolům. Stručně řečeno… mozoly jsou hrubá silná ložiska, které se nám na dlaních vytvářejí a mají barvu okolní kůže. Tvoří se v oblastech, kde dochází ke tření, nebo kontaktu s předmětem. Tuhle okolnost zažívají také běžci, kdy se jim mozoly tvoří na chodidlech. Takže to není jen naše záležitost. Někteří siloví sportovci je mají jako své trofeje a jsou na ně hrdí. Co je trošku problém je ten, že se mohou po nějaký době snadno roztrhnout a vy poté vystavujete surovou a citlivou pokožku. S tím jsou spojeny taky různý infekce a podobně. Než se takovej roztrženej mozol zahojí, tak to nějakou dobu potrvá a vás to může držet po celou tu dobu v šachu, protože nebudete schopni vzít do ruky příbor, natož činku. Benefit v užívání trhaček je teda krom jinýho v tom, že za jejich použití se vyhnete přímému kontaktu s železem a může to pro dlaně být pohodlnější a zdravější.
3) Symetrie
Tenhle bod jsem psal primárně pro ty, kteří zvedají mrtvolu stylem takzvaného “mix gripu“ kterej fakt nedoporučuju, protože to vytváří parádní disbalance a taky zvyšuje riziko utržení bicepsu. Ne, nejedná se o zámkovej úschop, to je zase něco jinýho. V zámkovým úchopu zase umírají vaše palce, ale symetrie je zachovaná. Mix grip, nebo pro nás mixovanej úchop tkví v tom, že naloženou olympijskou osu zvedáte jednou rukou v supinovaný poloze (teda podhmatem) a druhou rukou zvedáte v pronační poloze (teda nadhmatem). Ten mixovanej úchop se může použít opravdu jen v ojedinělých případech, kdy budete chtít zvednout velkou váhu bez použití trhaček. Z dlouhodobýho hlediska to však povede ke svalový disbalanci a možnýmu natržení bicepsu. Moje doporučení k tomu je, abyste se naučili používat zámkovej úschop, ale ze začátku budete trpět jako psi, protože je to neskutečná bolest. Pokud na tom budete jako já, tak první týdny nebudete ani cítit palce, jak budou utlačovaný. Jenže si na to po nějaký době zvyknete a potom už vám ta bolest bude připadat úplně normální. No anebo ty trhačky. Pokud vyloženě necílíte na nějaký závody, tak se trhaček bát nemusíte, ba naopak. Ještě jim budete pomoct poděkovat za to, že po nějaký době nebudete chodit a vypadat jako Quasimodo.
4) Méně mrdníku kolem
Častokrát, pokud je cvik limitovanej úchopem, se dá použít magnézium, nebo křída. Pokud něco takovýho použijete, tak zamezíte klouzání činky v dlani a zkvalitníte tím úchop. Super věcička tohle magnézko, nebo křída, jenže… paní uklízečka ve fitku, nebo majitelé fitek jsou kolikrát proti používání těhle věciček. Důvod? Jak je psáno v názvu… mrdník všude kolem. I kdybyste to magnézko používali sebe-šetrněji, tak to vždycky kolem vás udělá brajgl. Kolem místa, kde jste zvedali, bude na podlaze bílej film, kterej se potom roznese všude, protože do toho stoupnete vy, nebo Lojza vod vedle. No a průšvih je na světě. Paní uklízečka na vás bude koukat skrz prsty a pokud to zjistí majitel fitka, tak si najme Růžovýho Pantera, aby toho původce mrdníku vystopoval. Takže další benefit v používání trhaček je v tom, že kolem vás nebude brajgl a ještě za to magnézko ušetříte. Jo a taky ušetříte záda paní uklízečce. Abych byl v tomhle bodě naprosto upřímnej, zrovna tenhle zákaz chápu. Ať už jsem se ve fitku setkal s čímkoli… od zákazu nošení vlastního pití (musíte si koupit jejich), přes zákaz nošení vlastního ručníku (musíte si půjčit jejich), dále taky zakupování pouze a jen produktů z baru (BCAA, protein, nakopávač atd…) tak tenhle zákaz naprosto respektuju a přijde mi vopravdu smysluplnej.
5) Propojení hlavy a svalu
Možná znáte pod pojmem “mind muscle connection“. Trhačky jsou skvělou pomůckou právě v tomhle ohledu, protože jsou schopné podpořit růst svalů. V té podpoře budování svalů nečekejte nějakej zázrak, ale vysvětlím vám ten mechanismus, kterej za to může. Vědecký studie dokola potvrzují ten fakt, že k většímu růstu svalové hmoty dochází za předpokladu, že je trénink partie dohnán do stavu tzv. selhání, nebo alespoň velmi blízko k němu. Dostat sval do stavu tzv. selhání je stav, ve kterém sval nadále není schopen vykonávat práci za stejné techniky, stejného rozsahu pohybu a stejného tempa! Teďka si to tučně podtržené přečtěte znovu a potom ještě 2x, abyste to pochopili. No a vracím se k trhačkám a tomu selhání. Pro někoho může být určitý cvik opravdu výzvou v tom, že není sval (například ty široký záda na horní kladce) dotáhnut do selhání, pokud je limitující faktor úchop. Prostě vám předloktí a úchop vypne dřív, než ty záda = série není dotažena do selhání, ani do stavu blízkému k selhání. No a další věc je ta, že pokud nebudete řešit úchop a nebudete se na něj soustředit, máte o práci míň a můžete se tak v klidu ponořit do procítění svalu, vnímat kontrakce, dráhu pohybu a tak dále. Za mě osobně trhačky používám nejraději na cviky na záda. Ať už shyby, horní kladu, přítahy v předklonu, krčení ramen s jednoručkama… je to jedno, ale tady pro mě mají největší opodstatnění.
Jsou tady nějaký stinný stránky užívání trhaček?
Za mě tady nějaký vidím.
1) Zvyknete si na ně a už nikdy bez nich nic neodjedete.
Na tohle pozor. Jak se říká i s ohněm… dobrý sluha, zlý pán. Znám borce, kteří trhačky používají i na bicepsové zdvihy, nebo na tricepsový stahování kladky a nejsou schopni se těch trhaček vzdát. Tady bych to fakt už omezil, protože stát se závislej na trhačkách a neodcvičit bez toho nic je fakt na zváženou. Neříkám na ty mrtvý tahy, nebo cviky na záda, kde vás fakt limituje ta váha, kterou zvedáte. Ale na cviky jako bicepsové zdvihy, nebo tricepsová kladka? C´mon kluci… Asi to stejný, jako frajeři co utahují vzpěračský opasek na páteř v okamžiku, co překročí práh fitka.
2) Oslabení úchopu
Nebudu vám lhát, když řeknu, že to používání trhaček vám může “oslabit úchop“. Ono to není ani tak oslabení úchopu, jakožto spíš neprocvičování ho. Tím, že sílíte na jiném cviku, kde je úchop úzce spojený a vy ho jednoduše trhačkama vypnete, se zlepšujete na tom daném cviku, ale úchop stagnuje, protože ho neprocvičujete zároveň s tím cvikem. Co s tím? No… buď k tomu budete přistupovat jako například já a smíříte se s tím, že oželíte úchop za cenu kvalitního provedení cviku a série do selhání. Nebo na konci tréninku zařadíte nějaké cviky na posílení úchopu. No a nebo se na ty trhačky můžete taky vysr.. je to čistě na vás.
3) Nepoužívejte trhačky na cviky, které provádíte nad hlavou
Nikdy! Cviky jako jsou přemístění, trhy, tlaky na ramena a podobně, tady trhačky fakt nemají co dělat. Zvyšujete tím riziko zranění, a to sakra velký. Trhačka se vám vysmekne a úraz je na světě. A věřte mi, že i kdybyste měli na trhu naloženo blbých 40 kg a spadlo vám to na hlavu, tak vás to může sejmout k zemi s doživotním následkem. V případech jako je například trh, přemístění, nebo i ty tlaky, který jsou teda stabilnější, na rozdíl od trhu a přemístění, je prostě a jednoduše lepší tu činku zahodit, pokud nevychytáte stabilitu. Může se stát, a stává se to fakt často, že provedete trh a skončíte v pozici, kde v závěru zavrávoráte a máte k sobě připoutanou činku trhačkama. Tu činku vy nejste schopni odhodit, kdežto bez těch trhaček můžete činku odhodit, nebo se nějakým Jackie Chan manévrem dostat z pod činky a eliminovat zranění.
To by za mě bylo k trhačkám asi všechno. Je mi jasný, že o trhačkách byla taky sepsaná asi celá bible, kdybych měl dát všechny články dohromady, ale fakt mě naštval jeden týpek ve fitku, samozřejmě silově zaměřenej, kdy se mě ptal, proč jako pusina používám trhačky. Že prej pokud na to nemám úchop, nejsem tý váhy hoden a není to váha pro mě. Když jsem argumentoval tím, že já nejsem ten přes sílu, ale přes svaly (i když vypadám jako atletická princezna), tak pro mě úchop fakt není relevantní a je mi to jedno. No votočil se ke mně zády a zamumlal si něco pod vousy.