Může z namoženého trapézu bolet hlava? Aneb co všechno nám tělo dokáže naservírovat za překvápka!
Autor: Pavel Vacek
9. 1. 2025
Když se řekne „namožený trapéz“, možná si většina lidí představí, že si dotyčný zničil nějaký drahý náhradní díl do auta nebo špásoval s exotickým zvířetem. Realita je však mnohem prostší – a o to víc záludná. Trapézový sval (latinsky musculus trapezius, pokud chcete působit kulturně) je sval, který tvoří jakési „křídlo“ na vašich zádech. Přesně ten sval, který přetěžujeme, když si myslíme, že zvládneme zvednout dvě tuny na mrtvém tahu, nebo když dřepíme u počítače ve stejné poloze osm hodin. Ale pojďme se na to podívat pěkně popořádku.
Kde je trapéz a co má vlastně za úkol?
Trapézový sval se nachází na horní části zad a táhne se od spodiny lební přes krční páteř až k hrudní páteři. Rozlézá se jako rohožka přes ramena a připojuje se k lopatkám. Má tři části – horní, střední a dolní – což z něj dělá trochu svalového supermana. Horní část vám pomáhá tahat ramena nahoru („koukejte, umím dělat ramena!“), střední je zodpovědná za přitahování lopatek k páteři a dolní část pro změnu stahuje lopatky dolů.
Zní to jako pohodinda, ale pokud tento sval přetížíte – což je snadné, když trávíte celý den shrbení nad telefonem nebo notebookem (přiznejte se!) – může z toho být pěkný malér.
Jak se trapéz promění v šiřitele bolesti?
Namožený trapéz nemusí být jen lokální problém zády obtěžkaného sportovce nebo workoholika, který přenáší stres z e-mailů přímo na své svaly. Díky jeho úzkému propojení s krční páteří a celkovému nervovému systému může přetížení v této oblasti způsobit až překvapivě „vzdálené“ problémy.
Bolest hlavy způsobená trapézovým svalem, známá také jako myofasciální bolest, se často projevuje jako tlaková, pulzující nebo bodavá bolest, která může vystřelovat až do spánků nebo očí. Připadá vám, že vás někdo šťouchá do hlavy tužkou? Bingo! Míříte správným směrem.
V posilovně je trapéz často namáhán víc, než by měl být. Například když zvedáte těžké činky „blbě“ – tedy špatnou technikou. Trapéz je velmi silný sval. Nebo máme často aspoň takový dojem, ale není to tak docela pravda. Jakkoliv si můžete naložit na velkou osu i hodně přes metrák a pak s ní všelijak kvrdlat nahoru a dolů tahajíc to od lýtek až po uši v trhavých pohybech, uděláte mnohem líp, když budete stejný cvik cvičit ve velmi mírném až neznatelném předklonu, s hlavou lehce vystrčenou a plynulým kontrolovaným pohybem budete zvedat ramena vzhůru s lokty za tělem a pomalu dolů. Zhruba jako kdyby Ronnie na fotce držel činku. Naopak příliš velká váha a zbytečné přetěžování trapézu různým pohupováním může vést k bolestivým křečím a především k zatuhnutí zmíněných svalů.
A to navíc není všechno! Trapéz je také velmi důkladně napojen na naši mimiku a emoce. Ano, slyšíte dobře – pokud celý den pronášejte věčné „ufff“ a „achjo“, váš trapéz to cítí. Stres a napětí se totiž dost často ukládají právě zde, takže nakonec vypadáte, jako byste nesli na ramenou celý svět. Výsledek? Namožený trapéz a... ano, správně, bolest hlavy.
Jak si pomoct a nezbláznit se?
Dobrá zpráva je, že existuje spousta způsobů, jak trapézu ulevit a předejít zbytečným bolestem:
-Protahování a mobilita: Zkuste jednoduché cviky na uvolnění krku – otočení hlavou, naklánění do stran nebo jemné kroužení rameny. Udělejte z toho svoji tříminutovou relaxační pauzu během práce.
-Správná technika při cvičení: Pokud jste v posilovně začátečník, nechte si poradit od trenéra. Raději se zeptejte pětkrát na správnou techniku, než si o měsíc později stěžovat na zablokovaný krk.
-Masáže a pěnový válec: Trapéz je jako tvrdohlavý kamarád – když se mu něco nelíbí, dá vám to vědět. Masáže nebo použití pěnového válce mohou být skvělým způsobem, jak sval uvolnit a „zklidnit“.
Aminofree Peptides 400 g + triko Extrifit oranžové
Jedná se o sofistikovanou kombinaci výhradně volných (free form) aminokyselin v plném aminospektru s naprosto novou a revoluční formou značkových pept …-Postura a ergonomie: Pokud vás namožený trapéz trápí často, podívejte se na své každodenní návyky. Máte ergonomickou židli? Nastavený monitor ve správné výšce? Nebo sedíte zkroucení jako preclík? Věřte mi – za vaši páteř a trapézy vám tělo poděkuje.
-Pozor na stres: Naučte se relaxovat. Meditace, hluboké dýchání nebo jóga mohou být vaším tajným trumfem proti stresu, který se jinak rád zahnízdí právě v trapézovém svalu.
Představte si trapéz jako šéfa týmu – když mu přihodíte víc úkolů, než zvládne, začne si stěžovat. Nejprve tiše, ale když si ho nevšímáte, spustí pořádný alarm v podobě bolesti hlavy. Takže mu dejte občas pauzu, pohlaďte ho masáží a nezapomeňte, že i šéf si rád odpočine. Pamatujte, že fitness není jen o svalech, co vypadají dobře v zrcadle. Je to také o zdraví, funkčnosti a rovnováze. Takže příště, až budete cvičit, myslete na to: vaše tělo vám to vrátí – a váš trapéz zvlášť.
No a jako bonus se můžete názorně podívat, jak nezvládnutá váha, ego a bojovný duch zařídil ztuhlý trapéz a nepěknou bolest hlavy autorovi článku.