Zero nápoje z vás pašíka neudělají

Autor: Dušan Synek

Tohle téma už se taky řešilo nesčetněkrát. Názory na dietní nápoje se liší a každý na to má vlastní názor. Já můžu v tomhle článku mluvit sám za sebe, nebo za nějaký nudný studie, který jsem si načetl a udělal z nich výčet, abych vás toho čtení ušetřil.

Zero nápoje, nebo dietní nápoje, jsou známy snad po celým světě. Nejčastěji mezi lidma, kteří se snaží omezit cukr, nebo zredukovat jejich energetický příjem. Oproti klasickému cukru jsou tyhle nápoje slazené například aspartamem, cyklamátem, sacharinem, acesulfamem – K, nebo sukralózou.

Na svoje vlastní oči vám mohu říct, že jakákoli verze slazeného nápoje má svýho brášku, nebo ségru, která je bez kalorií. Ať už se jedná o Coca-Colu, Sprite, Fantu, Pepsi a já nevím co všechno. Snad mě neukamenujou za to, že si tady beru do huby konkrétní značky, ale není to myšleno ve zlém, tak snad… známe tu dnešní dobu.

Dietní nápoje byly poprvé uvedeny na trh kolem roku 1950 pro lidi trpící diabetem, tedy cukrovkou. Myšlenka byla původně taková, že lidi s cukrovkou budou lépe regulovat hmotnost a taky sníží jejich celkový příjem cukru. Co si budem… ty slazený nápoje v sobě mají na 100ml většinou okolo 10 g cukrů. I kdybyste si koupili jen plechovku (330ml), tak do sebe hodíte nějakých cca 35 g cukrů (150kcal).

Navzdory tomu, že jsou dietní nápoje bez kalorií je tady však jistá kontroverze.

Nejsou nutričně hodnotné

Úplně zjednodušeně řečeno… ty dietní nápoje jsou vlastně jen voda (nejčastěji sycená), umělé sladidlo (nebo přírodní sladidlo), barvivo, příchuť a jiný aditiva. Kalorie se v těchhle šmakuládách pohybují okolo 0 kcal, nebo opravdu velmi nízko, až zanedbatelně, řekl bych. Například Cola Zero obsahuje na 0.5 l asi 1kcal, což je fakt nula nula nic. Žádná bílkovina, žádný cukr, žádný tuk, jen něco málo sodíku.

Potom tady máme na druhou stránku ségru Coly Zero, která se jmenuje Cola Cola Life (taková zelená), která obsahuje jak cukr, tak přírodní sladidlo Stévii. Tahle Cola Life obsahuje na 100ml 25kcal. Není to nějak velkej přepal, ale zaznamenáte to.

Receptury se u dietních nápojů liší, ale základ je ve směs stejný:

- voda sycená oxidem uhličitým: (voda šumivá se v přírodě vyskytovat může), ale drtivá většina dietních nápojů je vytvořena rozpuštěním oxidu uhličitého ve vodě pod tlakem

- sladidla: jak už bylo řečeno o pár řádků vejš… ty sladidla jsou nejčastěji (aspartam, sacharin, sukralóza), nebo přírodní sladidlo (např. Stévie). Sladidla jsou v rozmezí 400 - 12000x sladší, než je samotný cukr

- kyseliny: ať už se jedná třeba o kys. citronovou, nebo fosforovou, které dodávají nápoji kyselost. Bohužel pro naše zoubky už to taková hitparáda není, protože to narušuje zubní sklovinu

- barviva: nejčastěji se jedná o karotenoidy, karamely, nebo třebas antokyany (barvivo rozpustné ve vodě dodávající modrou, neutrálně fialovou, nebo červenou barvu – závisí na kyselosti)

příchutě: tady máme opravdu kotel možností. Ať už se jedná o přírodní komponenty (ovoce, bylinky, nebo kola – druh oříšku, nebo taky semene kolovníku – významný zdroj kofeinu)

konzervanty: jak už z názvu můžeme vydedukovat, tyhle aditiva zajišťujou, že nápoj vydrží déle

vitamíny a minerály: některý dietní nápoje obsahují taky vitamíny, nebo minerály proto, aby se prodávaly lépe, nebo aby konzumentovi něco nabídly a netvářily se jen jako prázdná tekutina

kofein: a aby toho nebylo málo, tak krom těch všech zmiňovaných bodech výš nám můžou dodat jistou dávku kofeinu. Například plechovka dietní Coly nám poskytne 46mg kofeinu.

Kofein, svaly a silový výkon?

Efekt dietních nápojů na hubnutí

No, abych pravdu řekl, tak někteří vědci jsou v tomhle docela na vážkách a nechtějí se jednoznačně shodnout. To, že dietní nápoje sami o sobě neobsahují žádný kalorie je jasný. V čem je teda problém? Ten problém je v tom, že vysoký příjem dietních nápojů může přispívat k obezitě, nebo metabolickýmu syndromu. Vědci to přičítají tomu, že vysoká konzumace dietních nápojů může vést ke zvýšení chuti skrze stimulaci hormonu hladu. Tím, že do sebe hodíte dietní Colu aktivujete receptory chuti na sladké a také spustíte dopaminové receptory v mozku.

Dietní nápoje sice neobsahují kalorie, ale můžou vás dostat skrze reakce, který můžou způsobovat vyšší příjem sladkých nebo kaloricky přestřelených potravin, což vede k nárůstu hmotnosti.

Těch dalších výsledků studií vás ušetřím, protože to je fakt nezáživný. Jedna studie něco potvrdí, druhá to zase vyvrátí, takže výsledek je nulovej. Co za sebe můžu k tomu tématu, o kterém jsem psal výš, říct? Podle mě na tom něco bude. Sice ty dietní nápoje neobsahují žádný kalorie, ale já sám se přistihnu, že když si v těchhle parních odpolednech dám nějakou Colu Zero, nebo Pepsi Max, tak bych si mohl dát za chvíli zase další plechovku, a potom další a zase další. Je to taková… „droga“. Na štěstí jsem jeden z těch lidí, kteří mají silnou vůli a dám si opravdu jen jednu na chuť a tím to pro mě hasne. Jenže je tady taky spousta lidí, která tu silnou vůli nemá a prostě si řekne, že když si dá jednu, tak ta druhá ničemu vadit nebude a ta třetí by vlastně mohla být lepší s cukrem, ne? No a protože mně to v palici pohladilo ty sladký chuťový pohárky, tak co kdybych si k tomu nedal nějakou zmrzku? Vždyť hej… venku je horko jako sviňa a jedna zmrzka mně taky nezabije, ne? No a takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Takže v tomhle bodě s nima souhlasím a něco na tom bude.

   

Jsou tady nějaký jiný okolnosti, o kterých se můžeme bavit?


možná redukce jaterního tuku – některé studie potvrdily, že pokud zahodíte slazený nápoje a místo toho sáhnete po těch dietních, jste schopni se zbavit tuku okolo jater

reflux – navzdory různým výzkumům nebylo prokázáno, že by sycené nápoje zvyšovaly riziko refluxu, nebo pálení žáhy

rakovina – studie prováděné ve zkoumání dietních nápojů, nebo umělých sladidel neprokázaly žádný vztah, který by byl spojený se vznikem rakoviny

změna mikrobiomu – umělá sladidla byla opakovaně zkoumaná ve vztahu ke střevní mikroflóře, kdy bylo prokázáno, že ovlivnění v tomhle ohledu fakt je. Nebudu vůbec zabíhat do podrobností, protože ty studie nebyly dotažený do úplnýho konce. Téma střevní mikroflóry (mikrobiomu) je opravdu obsáhlé a nemyslím si, že v dnešní době je nám všechno známo. Takže se v tomhle ohledu můžeme bavit jen o tom, že umělá sladidla nějakým způsobem negativně ovlivňují střevní mikrobiom. Jak výrazně, jak konkrétně a co se uvnitř nás děje… to je velká neznámá. Ale když se o těch okolnostech zmiňuju, je fér, abych napsal všechno. Dále bylo taky zjištěno, že konzumace umělých sladidel může dát vzniku diabetu 2. typu (cukrovky 2. typu).

zvýšený risk osteoporózy (řídnutí kostí) – ať už slazené, nebo dietní nápoje byly spojené s řídnutím kostí (skrze ztrátu kostních minerálů). Kofein a fosfor v Coca Cole může taky zacloumat se vstřebáním vápníku, kdy vstřebání vápníku bude pro tělo těžší.

rozklad zubní skloviny – ani zoubková víla by nám tady nepomohla. Ale tohle není žádný tajemství a řekl bych, že se to globálně ví už dlouho. Teda ten fakt, že dietní, nebo slazený nápoje mají poměrně vysoký pH a narušují naší zubní sklovinu. Je to zapříčiněný těma kyselinama, který tam jsou.

Extrifit Carnifresh Sparkling with Caffeine 850 ml

! Obsahuje kofein – není vhodné pro děti a těhotné ženy (100 mg v denní dávce = 1 láhev). Produkt není vhodný pro osoby trpící přecitlivělostí na kofe …

Na konec si to nějak shrneme, ne? Kdybych na to měl říct svůj pohled, tak je rozhodně lepší zvolit variantu dietního nápoje se sladidlem než slazený nápoj. Na druhou stranu… všeho moc škodí a je třeba brát v potaz, že nadměrná a častá konzumace těchhle šmakulád nám taky asi moc neprospěje. Co se mi na tomhle tématu líbí je ten fakt, že jedinci, kteří se snaží zhubnout si díky tomuhle můžou pomoct, a to hodně. Pokud k tomu budou přistupovat seriózně a omezí sladké nápoje, nebo dokonce i sladké pochutiny, ať už moučníky, dezerty, polotovary, sušenky a podobný hovad… může to opravdu v konečným důsledku zajistit redukci hmotnosti. Raději než po sladkém, sáhnou po dietní Cole… asi tomu fandím víc, než aby se cpali dortíkama. Na druhou stranu… zase je tady ta kontroverze, že vám to do těla nic kvalitního nedodá, až na těch pár vitamínů, minerálů, nebo kofeinu, ale na to se nelze vymlouvat a odkazovat. Pokud chceme zajistit kvalitní přísun vitamínů, nebo minerálů, tak bychom měli sáhnout například po Multi šestce a kofein v podobě Espressa, namísto energeťáku.

Extrifit Protein Caffe Latte 1000 g

Protein Caffé Latte 80 obsahuje tyto 3 hlavní složky: 80% syrovátkový protein pravou kávu kofein Protein Caffé Latte 80 je vynikajícím pomocníkem pro stimulaci