Jan Caha
Sportovní dietolog a trenér
30. 10. 2024
Pečivo ani mléko do výživy nebo diety nepatří? Ale jděte…
Do dnešního článku jsem si vybral dva časté mýty, se kterými se setkávám snad na denní bázi. Ne snad v oblasti kulturistiky a fitness, kde jsou přeci jen sportovci již trochu vědomostně posunuti nad běžnou veřejnost. Ale právě u oné běžné veřejnosti. Podíváme se společně na to, jestli pečivo nebo mléko do naší výživy patří, zda lepek zalepuje střeva anebo zda mléko zahleňuje.
11. 10. 2024
Kolik kofeinu je moc?
Jaká je optimální dávka kofeinu, aby měla benefity a vy se nepředávkovali? Co se stane, když se kofeinem předávkujete? A co kofein a jeho konzumace těhotnými ženami a dětmi?
20. 8. 2024
Je 40 g bílkovin opravdové využitelné maximum na porci?
Dávka 40 g bílkovin na porci je již skoro magická. Motá se okolo ní mnoho doporučení, dokonce ji můžeme považovat za něco jako svatý grál příjmu bílkovin. Několikrát denně bychom měli přijmout 30-40 g bílkovin, které znamenají ideální proteosyntézu a přinesou nám objemy srovnatelné s rannými léty Arnolda Schwarzeneggera. Toto přesvědčení není špatné, nicméně ve světle moderní vědy, jsme toto doporučení schopni dnes již aktualizovat a říct: „to záleží…“
9. 7. 2024
Otázky metabolismu, aneb co o něm možná nevíte
Metabolismus, jeho fungování a pochopení jsou jedním ze zásadních prostředků, jak posouvat svoji sportovní výkonnost a pracovat se zdravím nebo tělesnou kompozicí. O tom, zda může být zpomalený nebo zrychlený jsme již na našich stranách četli. Nyní se podíváme trochu dále, a to pod pokličku často proklamovaných vět jako „poškozený metabolismus“, „jezení pod bazál“ nebo metabolismus a výkonnost.
28. 6. 2024
5 „věcí“, které pomohou našemu spánku
V předchozím článku, který jste měli na našich stránkách možnost číst před několika dny, jsem se věnoval pěti věcem, které významně ovlivňují náš spánek. Tedy ovlivňují, negativně ovlivňují, abych byl přesný. V tom dnešním se budeme věnovat přesnému opaku, a to: čím si můžeme pomoci, a co nám zlepší kvalitu spánku, ať již z pohledu výživy, stereotypů nebo třeba suplementace.
26. 6. 2024
Větvené aminokyseliny BCAA– nejsou to vyhozené peníze?
V poslední době dostávám asi nejvíce dotazů právě na větvené aminokyseliny BCAA a jejich použitelnost, anebo i nepoužitelnost v procesu budování svalové tkáně a zlepšení v oblasti silového výkonu. A tak jsem v dnešním článku nemohl jinak, a podíváme se společně na to, co to vlastně větvené aminokyseliny BCAA jsou.
6. 6. 2024
Omega 3 MK a hořčík – proč módně nepanikařit a suplementovat celoročně?
Možná si pamatujete, jak v době koronavirové epidemie byly proimunitní doplňky stravy zmiňovány v každém druhém médiu, které nám najednou začaly radit, jak naboostovat svoji imunitu nejpozději do zítra. Ta doba už je pryč a články taky. Jakoby už potřeba mít dobrou a silnou imunitu pominula. Rád tak bych tak tento článek směřoval k suplementům, které byly tehdy velmi módní a skloňované, ale už se zapomnělo na to, že by v našem jídelníčku „tak nějak“ neměly chybět plošně, celoročně a skoro až celoživotně.
29. 5. 2024
Měl bych opravdu snídat? A případně co?
Snídaně jsou častým tématem polobroscience rozhovorů v šatnách, fitness centru, ale i mimo ni. Pro napsání tohoto článku mě inspiroval číšník na jedné z mých cest, který uviděl příležitost ve vyšší svalové mase svých návštěvníků, chtěl předat své zkušenosti s maximálním svalovým růstem v mládí. „Vše je o snídani, to je základ dne…“ pravil. Nevyvracel jsem mu to, nicméně jsem si myslel své....
17. 4. 2024
Kofein, svaly a silový výkon?
Mnoho z nás je na kávě a kofeinu tak trochu závislá, a mnoho z nás tuší, že by bez své ranní kávy nebyli schopni pořádně vstát z postele, natož pak kvalitně odtrénovat. Ty tam jsou doby, kdy jsme se na kofein dívali jako na nějaké černé zlo, které působí proti našemu zdraví.
12. 4. 2024
Jak si poskládat trénink zad?
Důležitý pohled na záda je ten, ve kterém si uvědomujete, že záda nejsou pouze jedním svalem, ale celým obrovitým komplexem svalů pracujícím v různých pozicích, různých úhlech a různé dráze. Jednoduše, je třeba si představit architekturu zádových svalů a k nim přidružené pohyby, které nám pomohou svaly nabudovat. Které svaly nás tedy budou tréninkové hlavně zajímat?
29. 3. 2024
Opožděná svalová bolest DOMS – můžu ji nějak ovlivnit
Znáte to. Máte před sebou legday, odjedete opravdu kvalitní trénink a jako by nic se dostanete domů a ulehnete. Ráno se probudíte již s počínající svalovou bolestí, která ještě další dny dál a dál graduje. Pichlavá bolest ve svalech vás provází každým krokem a dokonce vám neumožňuje ani si kvalitně sednout na záchod. Proklínáte se, proč jste trénovali tak tvrdě...
19. 3. 2024
Mléko, pečivo nebo ovoce v dietě nesmím…ale proč vlastně?
Jan Caha, tvůrce diety úspěšné profesionální závodnice v kat. bikini fitness, Moniky Špačkové, detailně popíše svůj pohled na potraviny, které jsou u mnohých "dietářů" naprosté tabu.