
Dušan Synek
Dušan Synek o sobě: studuji Střední zdravotnickou školu v Chebu, konkrétně obor: Masér, sportovní a rekondiční. V tomto oboru se zabýváme svalovými formacemi (funkce svalu, protažení svalu, výživa svalu, poranění svalu, a jiné...), dále posturou, stravovacími návyky, různé funkční problematiky a podobně. Tudíž i tento obor přidává mému koníčku a zároveň životnímu stylu patřičný nádech informací, které mé znalosti obohacují. Co se týče fitness, všechny mnou popisované informace mám sám na sobě vyzkoušené.
3. 7. 2025
Jíst ze stresu vám od stresu nepomůže
Emoční jedení je téma, které se v dnešní uspěchané době dotýká čím dál většího počtu lidí. Možná jste i vy někdy sáhli po tabulce čokolády, sáčku chipsů nebo jiném „komfortním jídle“ ve chvíli, kdy vás přemohl stres, smutek nebo únava. Ale co to vlastně emoční jedení znamená, jaké má dopady na naši psychiku a zdraví a jak se s ním dá bojovat? V tomto článku se pokusím tuto komplexní problematiku přiblížit a nabídnout praktické kroky, které mohou pomoci zmírnit jeho vliv na váš život. Nečekejte zázračné recepty, ale spíše zamyšlení a rady, které vám mohou být užitečné.
26. 6. 2025
Jak z lidského těla mizí tuk?
Zjistěte, jak lidské tělo skutečně ztrácí tuk. Článek srozumitelně vysvětluje proces spalování tuků – kam tuk mizí, jakou roli hraje dech, pot a moč, a proč je pro efektivní hubnutí důležitý kalorický deficit a pohyb. Praktické rady pro zdravé snížení tělesné hmotnosti i vysvětlení základních principů metabolismu tuků. Vhodné pro začátečníky i pokročilé, kteří chtějí pochopit správné fungování svého těla při hubnutí.

20. 6. 2025
Kde bereš všechen ten čas?
Kde bereš všechen ten čas na přípravu jídla? Kde bereš všechen ten čas na cvičení? Jak to, že celý rok stále vypadáš tak dobře? Jak je možný, že to všechno stíháš a můžeš normálně žít?
12. 6. 2025
Jak na úzký pas a pevné břicho.
Tak co to bude tentokrát? Že by nějaká povedená dieta? Nebo další velmi propracovaný a striktní cvičební plán pro cvičení břicha? Tentokrát ne. Takových článku už je na každém internetovém blogu hromada. V tomto článku bych se rád věnoval jednomu jednoduchému manévru, který dokáže zúžit váš pas a mít ho pod kontrolou.

9. 6. 2025
Opožděná svalová bolest (DOMS)
Opožděná svalová bolest (z anglického „delayed onset muscle soreness“) je termín, nebo pro nás také stav, který jsme jistě zažili. Typicky se tento jev dostavuje přibližně po 12-36 hodinách po tréninkové jednotce a trvá mezi 1-5 dny (někdy se bolest stupňuje z mírné do velmi intenzivní).
27. 5. 2025
Rozdíl mezi pálením tuků a redukcí tuku
A je v tom vlastně nějakej rozdíl? Vždyť to zní na první dobrou úplně stejně. Právě. A proto jsem se rozhodl, že o tom něco málo písnu. Spousta lidí si totiž myslí, že spalování tuků a redukce tuku (redukce tukové tkáně) je vlastně jedno a to samé.
22. 5. 2025
Důvod, proč je populace obézní, nebo má nadváhu
Zamýšlíte se, proč je společnost stále obéznější? Článek rozebírá časté výmluvy a obviňování okolí, ale i význam osobní zodpovědnosti za vlastní zdraví a kondici. Inspirujte se příběhem boje s nadváhou a zjistěte, proč upřímnost a převzetí kontroly nad svým tělem hraje klíčovou roli v cestě za lepší formou.
15. 5. 2025
Mýlil jsem se v tom, když jsem lidem říkal, kdy mají jíst sacharidy
Sacharidy jsou neustálým tématem debat ve fitness světě – zdálo by se, že už o nich bylo řečeno vše. Přesto stále koluje řada polopravd a mýtů, kterým mnozí věří, včetně těch o konzumaci sacharidů ve večerních hodinách. Tento článek přináší nový pohled na to, jak večerní příjem sacharidů skutečně ovlivňuje náš organismus, kvalitu spánku, hormonální rovnováhu i dlouhodobé zdraví. Pokud si také dopřáváte rýži či sladké těsně před spaním s pocitem, že svému tělu jen prospíváte, možná budete překvapeni – právě teď se dozvíte proč.
13. 5. 2025
Co vám stolice řekne o vašem zdraví?
Možná si myslíte, že to bude článek víceméně o hov.. A vlastně máte pravdu. Jenže zdravá střeva a zdravá stolice je důležitým faktorem pro váš svalový růst a celkové zdraví a vitalitu. A stolice vám může hodně napovědět, zda ty zdravá střeva a trávení skutečně máte, nebo se na vás řítí nějaký průšvih.
7. 5. 2025
Mýlil jsem se v tom, jak správně dělat přerušované hladovění
Přerušované hladovění je stále populárnější, ale je opravdu vhodné pro každého? V článku najdete osobní zkušenost, nejčastější chyby i nejnovější vědecké poznatky o tom, jak načasování jídel ovlivňuje spánek, trávení a celkové zdraví. Zjistěte, na co si dát pozor a jak nastavit stravovací okno tak, abyste svému tělu skutečně prospěli!
30. 4. 2025
Přestaňte se snažit „vycvičit“ kalorie
Víte, co je tak trošku problém? Že i kdybyste večer, co jste byli na oslavě přestřelili „jenom“ o 1000 kcal, tak to ve fitku zabere obrovskej kotel úsilí a energie, kterou budete muset vynaložit k tomu, abyste ty přebytečné kalorie spálili. Budete v tom fitku muset být minimálně 2 hodiny a museli byste dělat fakt neskutečný skopičiny, abyste to všechno odmakali a „vycvičili“ to...

25. 4. 2025
Jak pořešit kalorie v deload fázi?
Víme, známe, setkali jsme se s tím každý, kdo cvičení bereme seriózně. Kratší tréninky, méně opakování, menší váhy, nižší intenzita, prostě dát tělu na chviličku pokoj od toho neustálého železného koloběhu, ve kterém se motáme. Ale jak je to s jídlem?